Stara czerwona cegła na ścianie z kremową fugą

Cegła na ścianie – jaki kolor fugi?

Stara cegła na ścianie często ma niewyraźną kolorystykę. W sprzedaży dostępna jest szeroka gama odcieni cegieł, ale czasami cały projekt wygląda na nudny z powodu koloru fugi. Tradycyjnie do murowania używa się szarej mieszanki cementowo-piaskowej. Nie jest to jednak najatrakcyjniejszy designerski odcień. Aby dodać jasne kolory, często wykonuje się białą fugę między płytkami. Dobrze komponuje się z różnymi kolorami: tradycyjna czerwona cegła na ścianie, kontrastowa czerń, różne odcienie brązu i żółci.

Czerwona cegła na ścianie z szarą fugą

Kolor i odcień fugi mogą radykalnie zmienić ogólne postrzeganie ceglanej ściany. Około 15% całkowitej powierzchni zajmuje powierzchnia fug. Jeśli ten obszar jest szary i bez wyrazu, cały mur wygląda na nudny. Kolejnym zadaniem fugi jest łączenie kolorów, jeśli w murze używa się cegieł o kilku odcieniach. Kiedy bloki różnych tonów położone są naprzemiennie, biały kolor jest uniwersalnym rozwiązaniem, które może łączyć różne odcienie w kompletną paletę.

Dekoracyjna cegła na ścianie z fugą w kolorze białym

Aby uzyskać różne odcienie roztworu, stosuje się 5 pigmentów. Nie oznacza to, że można uzyskać tylko pięć kolorów. Ich połączenie w różnych proporcjach pozwala stworzyć aż 30 unikalnych odcieni, wśród których z pewnością znajdzie się opcja na każdy rodzaj cegły dekoracyjnej.

W murowaniu stosuje się różne metody, aby dopasować kolor spoiny do odcienia cegły aby cegła na ścianie wyglądała efektownie:

  • podkreślenie;
  • kontrast;
  • łączenie;

Pierwsza metoda pozwala podkreślić odcień cegły. Kolor spoiny jest często ciemniejszy – dzięki temu płytki mogą współgrać najbardziej jak to możliwe. Kontrastujące spoiny tworzą unikalne kombinacje oparte na przeciwieństwie. Aby uzyskać harmonijny wygląd, stosuje się kolory łączone w palecie kolorów, ale mające różne odcienie. Ostatnia metoda doboru fugi pozwala na stworzenie powierzchni w jednym kolorze. ły jest pomalowana na jeden kolor, aby fuga nie wyróżniała się na tle ogólnym.

Biała cegła z białą fugą

Biała cegła na ścianie z białą fugą

Biała fuga w z białą cegłą to popularne rozwiązanie w dekoracji domu. Jest to podyktowane jego właściwościami kontrastowymi. Biel dobrze komponuje się ze wszystkimi dodatkami, niezależnie od koloru. Biała cegła z fugą w kolorze białym będzie pasować do wszystkich kolorów ścian, jasnych oraz ciemnych, nadając pomieszczeniu kontrast. To najprostszy sposób, który sprawi że cegła na ścianie wraz z fugą zleje się w jedną całość. Jednokolorowe połączenie, idealne dla miłośników lakonicznego, niezbyt krzykliwego designu, a także pozwala zamaskować niektóre niedoskonałości wykończenia w postaci nierównych fug czy odprysków. Bardzo popularne połącznie w stylu skandynawskim gdzie motywem przewodnim jest biel i drewno.

Szara cegła z jasno-szarą fugą

Szara cegła dekoracyjna na ścianie z szarą fugą

Szara cegła tworzy gustowny i elegancki klimat wewnątrz domu. Cegła na ścianie zamieni smutne ściany w bogate i ekskluzywne wnętrze. Złote lub czarne dodatki stworzą nieco nowoczesne podejście do klasycznego polskiego domu. Architekci wykorzystują różne odcienie szarości i wiele różnych faktur cegieł dekoracyjnych (gładka kontra rustykalna), aby stworzyć ciekawe aranżacje.

Ten ciemniejszy odcień lepiej zatrzymuje ciepło w przeciwieństwie do koloru białego, który odbija światło słoneczne i utrzymuje chłód w budynku. Szarość w dowolnym odcieniu to świetny wybór do stylów industrialnych lub glamour.

Szara cegła na ścianie najlepiej komponuje się z fugą w kolorze białym, aby stworzyć kontrast i wyeksponować cegiełki jeszcze bardziej lub jasno szarą zaprawę cementową która sprawi, że cegła na ścianie będzie delikatna lecz wciąż budziła zainteresowanie gości.

Przewiń do góry